Majolika Modra

S príchodom stredy prišiel aj čas na výlet a my sme sa rozhodli objaviť krásy tradičného ľudového hrnčiarskeho remesla v dielňach modranskej Majoliky. Pani šoférka Bety nás priviezla do Modry a keď sme vystúpili, na mieste nás už čakal pán sprievodca ktorý s nami začal exkurziu o ľudovej modranskej keramike. Začali sme krásnou prezentáciou kde sme sa dozvedeli kedy a kde keramika začala. Veru bolo to dávno pradávno pred 140 rokmi!

Ďalej sme sa presunuli do miestnosti kde na nás čakalo veľa keramiky, všelijaké veľké aj malé vázičky. Ale viete čo sa nám najviac páčilo? Keď sme na vlastné oči videli ako ujo hrnčiar vyrobil na hrnčiarskom kruhu tanierik a vázičky. Ukázal nám aj pece kam sa dáva keramika piecť a videli sme aj tety ako kreslia ornamenty.

A to nebolo všetko z tohto super výletu. Zrazu sme sa premenili na malých remeselníkov, posadali sme si za dlhokánske stoly kde nás už čakali krásne farby od výmyslu sveta a mohli sme si pomaľovať naše vlastné výrobky. Naša fantázia je obrovská a maľovanie so štetcami na vázičky sme si naozaj užili. Samozrejme že sme si naše hotové diela nemohli vziať domov, museli putovať najprv do pece a dostaneme ich až neskôr.

Po tejto tvorivej aktivitke sme sa posilnili sladkými jabĺčkami a šup do nášho autobusu, lebo čas na obedík sa už neúprosne blížil 🙂 Veľmi sa tešíme na naše hotové maľované výrobky, ktoré už čochvíľa pricestujú k nám do škôlky.